Optymalizacja Procesów IT

Automatyzacja i Optymalizacja

Procesów IT w Biznesie

Optymalizacja IT jako proces ciągłego doskonalenia organizacji

Oczekujesz optymalizacji kosztów związanych z utrzymaniem IT? Procesy zachodzące w dziale IT są niespójne i często się wzajemnie blokują? Pracownicy IT wykonują tą samą pracę i nie widzą możliwości jej automatyzacji? Służymy pomocą w zakresie automatyzacji pracy oraz optymalizacji kosztów IT.

Project Manager IT – Audytor Procesów IT, Doradca Informatyczny Trójmiasto (Gdańsk, Sopot, Gdynia), Pruszcz Gdański, Tczew i Starogard Gdański

AXSoft to firma informatyczna, która świadczy kompleksowe usługi IT (Outsourcing IT) głównie na terenie województwa pomorskiego. Obsługa informatyczna firm świadczona jest w Trójmieście (Gdańsk, Sopot, Gdynia) oraz okolicach (Pruszcz Gdański, Pszczółki, Tczew, Starogard Gdański, Kowale, Kolbudy, Kościerzyna, Wejherowo, Elbląg).
Częstym zjawiskiem w średnich i dużych organizacjach jest małe wyszkolenie pracowników przez ich rotację oraz natłok pracy wynikający z braku optymalizacji procesów. W trakcie realizowanych audytów procesów biznesowych i rozmów z pracownikami spotykamy się ze stwierdzeniami „Wykonuje swoją pracę w taki sposób bo tak mi pokazał Pan X”. Osoby wykonujące codzienne swoje zadania często nie dostrzegają możliwości ich optymalizacji albo po prostu nie chcą bo tak jest dla nich wygodniej. Brak optymalizacji procesów prowadzi do tworzenia sztucznych miejsc pracy i dużej rotacji pracowników co przekłada się na to, że problem narasta jeszcze bardziej. Warto zweryfikować czy praca wykonywana przez pracowników jest realizowana w sposób optymalny i czy nie da się jej w jakiś sposób zautomatyzować. Na rynku istnieje wiele rozwiązań wspierających automatyzację działań a w szczególnych przypadkach można stworzyć takie narzędzie od podstaw.

Przykładowo: Organizacja X kupuje 100 komputerów na wymianę dla swoich pracowników a dwuosobowy dział IT jest w stanie przygotować 1 komputer przez 1 dzień roboczy. Dlaczego nie stworzyć automatyzacji, która sama wykona proces instalacji i pełnej konfiguracji 100 komputerów w 5 dni roboczych bez większego udziału specjalistów IT?

Inny przykład: Organizacja X potrzebuje przygotować 30 telefonów dla pracowników ale proces wymiany jest zależny od specjalistycznej aplikacji, która jest przetestowana tylko i wyłącznie z jednym konkretnym modelem telefonu lub oprogramowaniem a organizacja nie wie w jaki sprzęt zainwestować. Dlaczego nie rozważyć Outsourcingu IT do firmy zewnętrznej, która wykona szczegółowe testy, skontaktuje się z dostawcami oraz przygotuje telefony zgodnie z wytycznymi działu IT?

Jeszcze inny przykład: Organizacja X ma potrzebę stworzenia innowacyjnego produktu ale nie ma wystarczającej kadry specjalistów IT aby mogli oni wziąć udział w procesie budowy nowego rozwiązania. W przypadku oddelegowania specjalistów IT do projektu sprawy bieżące – realizacja zgłoszeń, przygotowanie sprzętu, nadawanie uprawnień, administracja systemami IT zostanie pozostawiona bez opieki co grozi destabilizacją działania firmy i stratami finansowymi. Tutaj można podejść dwutorowo i zweryfikować czy część kompetencji utrzymaniowych działu IT można oddelegować do zewnętrznej firmy IT na czas trwania projektu lub wynająć ekspertów do udziału w projekcie, którzy swoim doświadczeniem zaproponują nieszablonowe rozwiązania i wesprą swoją wiedzą zespół roboczy.

Optymalizacja procesów to również tworzenie złożonych dokumentów. Procesy IT są uzupełnieniem do kluczowych procesów biznesowych całej organizacji i nie mogą być blokerem. Tworzymy dokumenty, które będą pomagać Twojej firmie a nie ją ograniczać.
Optymalizacja często wiąże się też z redukcją kosztów. Poszukiwaniem takich rozwiązań, które pomimo zmniejszenia nakładu finansowego nie zwiększają nakładu pracy w organizacji.

Jak możemy pomóc Twojej Firmie?